Definice a rozdělení práce barmana

Flair bartending

Flair bartending neboli Free style nebo flair je umělecká forma barmanského stylu práce, není to nic víc nežli fůze efektivnosti pohybů v kombinaci se zábavným stylem servisu. Pohybů a technik, díky kterým může barman pracovat účelně a přitom bavit a obohatit o nové zkušenosti své hosty na baru. Flair barmanství je podávání alkoholických a nealkoholických nápojů s netradičními až akrobatickými prvky a pohyby. Je to komplexní pracovní systém za barem.

Flair bartending rozdělujeme na - Show/Exibition flair a Working/Pracovní flair

Show flair Bartending

Show flair je forma flairu je forma, která je prezentována předevšim pro zábavu na různých společenských akcích, v mediích a v neposlední řadě na barmanských soutěžích. Show flair vyžaduje speciální přípravu a tréning. Je to soubor kombinací různých pohybů do speciálních choreografických sestav spolu s hudebním doprovodem. Pracuje se z lahvemi naplněnými pouze 2 až 6 cl alkoholu. Provádí se žonglování při kterém jsou nahoře 2, 3, 4 lahve. Nakonci však musí být hotov koktejl, který je připraven k servisu.

Working/Pracovní Flair Bartending

Pracovní flér jr forma fléru, jejímž posláním je zrychlení práce barmana. Jsou to jasné, rychlé pohyby při práci. Je to práce barmana cestou elegance, usnadnění a zábavy.

 

V současnosti se využití flair barteningu rok od roku zvyšuje. proslavil jej zejména film Coctail s Tomem Cruisem v hlavní roli. Díky tomuto stylu může být barman za barem rychlejší, obsloužit zároveň více hostů, kteří se navíc při čekání na svůj nápoj nenudí.