Cvičná pracoviště "v záběhu"

aneb Proč u nás mají žáci povolený mobil?

Od slavnostního otevření cvičného bezbariérového gastronomického pracoviště už uběhly bezmála 3 roky. Začala unikátní epocha vzdělávání. Naši žáci totiž dostali jedinečnou příležitost poznat budoucnost v gastronomii. Na špičkově vybaveném pracovišti se denně seznamují s výjimečnou metodou  úpravy potravin, a to s vařením na dálku. Atraktivita, flexibilita a úspornost  tohoto novátorského způsobu přípravy pokrmů spočívá v intuitivním ovládání gastronomické techniky prostřednictvím aplikace v mobilu či v tabletu. Pomocí tzv. smart  telefonů mohou studenti naprosto jednoduše nastavit zvolené kuchyňské zařízení  (např. inteligentní trouby). Nejmodernější digitální ovládání cvičného provozu boří bariéry ve způsobu tradiční výuky a výrazně zlepšuje vzájemnou komunikace mezi pedagogy a žáky.

Velkou zásluhu na realizaci celého fantastického projektu měli sponzoři a spřátelené osoby školy, zejména z řad rodičů studentů. Jejich finanční dary a prostředky získané z fondů EU pokryly extrémně vysoké náklady a umožnily vytvořit pro žáky profesionální prostředí na nejvyšší odborné úrovni.

V době koronavirové se k tomuto unikátnímu pracovišti přidal další novátorský počin - showroom. Učitelé odborného výcviku připravovali on-line výuková videa ze svého praktického prostředí - videa byla byla natáčena přímo v prostorách školních odborných pracovišť ve 3 video ateliérech. Všechny obory využívaly také cvičný showroom, který si v ničem nezadá s televizními studii, která žáci mohou vidět v různých gastronomických soutěžích a pořadech. Z učitelů se rázem stali moderátoři, kteří provázeli své žáky jednotlivými kroky přípravy pokrmů a cukrářských výrobků.

V letošním roce prošly také prostory cukrářských dílen rozsáhlou rekonstrukcí, na jejímž konci stojí příjemné nové prostředí, kam se žáci rádi vrací. Propojenost jednotlivých dílen také umožňuje lepší koordinaci práce při výrobě cukrářských výrobků.

Odborné vyučování už nikdy nebude nudné, stereotypní a  jednotvárné. 

gallery